ایزوپروپیل الکل

ایزو پروپیل الکل

ابوبکر محمد بن زکریا رازی شیمیدان ایرانی اولین بار الکل را از تقطیر شراب به دست آورد و نام آن را الکحل نامید که بعد از مدت‌ها به الکل تغییر نام داد.ایزوپروپیل الکل مایع ای قابل‌حل در آب می‌باشد.

Isopropyl alcohol

فرمول شیمیایی: C3H8O

نقطه‌جوش: 82.6   درجه سانتی‌گراد.

چگالی: 786 kg/m³

نام‌های مترادف با ایزوپروپیل الکل:

ایزوپروپینول الکل، الکل پروپانول.

شکل ظاهری ایزو پروپیلن گلیکول: مایع بی‌رنگ، اشتعال‌پذیر است و بوی قوی دارد.

کاربرد ایزو پروپیلن الکل

از ایزو پروپیل الکل در فرآیند تخمیر استفاده می‌کند.

ایزو پروپیل الکل ماده اصلی در تولید شیشه‌شورها و مواد ضدعفونی‌کننده است.

ایزو پروپیل الکل ماده اولیه در تولید مواد آرایشی چون، لاک ناخن، اسپری مو و … است.

نقش حلال در صنعت داروسازی، رزین و استرهای سلولزی ، واکنش‌های شیمیایی و آزمایش‌های بیولوژیکی دارد.

به‌عنوان ماده ضدعفونی‌کننده برای تمیز کردن پوس زمان جراحی استفاده می‌شود.

ایزو پروپیل الکل در صنعت چاپ به این دلیل خاصیتی که دارد‌  که دمای آب را در دستگاه‌های چاپ پایین می‌آورد و قابلیت تبخیر آن بسیار پایین است، استفاده می‌شود.

 

نکات ایمنی استفاده از ایزو پروپیل الکل (msds)

احتراق: ایزو پروپیل الکل ماده‌ای قابل‌احتراق است، برای جلوگیری از احتراق شعله ، جرقه و استعمال دخانیات نباید درجایی که این ماده می‌باشد صورت بگیرد. در صورت احتراق باید از مواد خشک شیمیایی ، دی‌اکسید کربن ، هالوژن ، اسپری آب ، کف الکلی استفاده کرد.

انفجار: اگر گاز ایزوپروپیل الکل با هوا مخلوط شود احتمال انفجار وجود دارد بدی ترتیب در محیطی که این ماده وجود دارد باید محیط بسته، تهویه مناسب و روشنایی ضد انفجار باشد. در زمان حریق سیلندرها را توسط اسپری آب‌خنک نگه‌داشته شوند.

تنفس: در صورت تنفس بخارت این ماده باعث سرفه، تنگی نفس و ازکارافتادن دستگاه تنفسی باشد برای جلوگیری از این اتفاق ، تهویه مناسب استفاده شود.در صورت وقوع این اتفاق هوای تازه ، بیمار را گرم نگه‌دارید ، در صورت لزوم تنفس مصنوعی ، به پزشک مراجعه کنید.

تماس باپوست: باعث تحریک و قرمزی می‌شود بنابراین بهتر است زمان استفاده از این ماده از دستکش و لباس ایمنی استفاده شود.در صورت تماس باپوست هوای تازه ، بیمار را گرم نگه‌دارید ، در صورت لزوم تنفس مصنوعی ، به پزشک مراجعه کنید.

تماس با چشم: تماس این ماده با چشم باعث درد ، تحریک و قرمزی چشم می‌شود برای جلوگیری از وقوع این اتفاق بهتر است از عینک ایمنی استفاده شود.در صورت تماس با چشم هوای تازه ، بیمار را گرم نگه‌دارید ، در صورت لزوم تنفس مصنوعی ، به پزشک مراجعه کنید.

گوارش: در این صورت باعث خفگی،اسهال، کاهش فشارخون و انقباض شکم می‌شود برای جلوگیری از این اتفاق از خوردن و آشامیدن در محل نگه‌داری این ماده خودداری شود.در صورت خورده شدن این ماده هوای تازه ، بیمار را گرم نگه‌دارید ، در صورت لزوم تنفس مصنوعی ، به پزشک مراجعه کنید.