سیلیکون RTV2

سیلیکون قالب گیری چیست؟  

سیلیکون قالب گیری موادی است که به شما اجازه می دهد از کلیه ی آثار و اشیای اطرافتان یک نمونه قالب بسازید.سیلیکون به دلیل ساختار مولوکولی خود از مقاومت حرارتی و کشسایی خوبی برخوردار است.همین مورد امکان بریدن قالب تولیدی به قطعات کوچکتر  و عدم تاثیر پذیری از شرایط محیطی مانند آب و هوا بعد ازسخت شدن می باشد و به خوبی می تواند در این شرایط از خود مقاومت خوبی را نشان بدهد.و همچنین می تواند خواص لاستیکی خود را تا دمای ۲۶۰ الی ۳۱۵ درجه سانتی‌گراد حفظ و نگهداری کند.

  خصوصیات و ویژگی های سیلیکون قالب گیری  

  • عایق آب.
  • عایق هوا.
  • عایق صدا.
  • انعطاف‌پذیر.
  • عایق رطوبت.
  • مقاوم در برابر حرارت.
  • مقاوم در برابر برودت.
  • مقاوم در برابر اسید.
  • مقاوم در برابر روغن (چربی).
  • خاصیت نارسایی الکتریسیته

سیلیکون مناسب برای ساخت قالب سیلیکونی  

سیلیکون مایع انواع مختلف دارد که برای مصارف مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.و ویژگی‌ ها و خصوصیات ذکر شده در همه‌ی انواع مختلف سیلیکون‌‌ها و مقدار آن مختلف است.سیلیکونی که برای ساخت قالب سیلیکونی استفاده می شود,سیلیکون RTV2 نام دارد,کلمه RTV اختصار از سه کلمه ی “Room Temperature Vulcanizing” و اصطلاحا به معنای “جامد شونده در دمای اتاق” می باشد.سیلیکون RTV2  در برابرحرارت، اسید، مواد قلیایی، رطوبت و الکتریسیته مقاوم است و به مرور زمان تغییر شکل نمی دهد و به اصطلاح پیر نمی شود.این سیلیکون یکی از پرکاربردترین و با اهمیت ترین سیلیکون ها در صنعت است که خود به چند بخش تقسیم می شود.

سیلیکون‌ها گروه بسیار مفید و پرکار برای پلیمرها هستند که سیلیکون قالبگیری RTV2 یکی از زیرگروه‌های این خانواده است. RTV2 نام اختصاری Room Temperature Vulcanizing است که به معنی شبکه ای شونده در دمای اتاق می‌باشد. این مواد دارای خواص جالبی در دماهای بالا و پایین می‌باشند.

در مقابل شرایط جوی مانند رطوبت و نور ، مقاومت خوبی دارند و تا دمای ۲۶۰ الی ۳۱۵ درجه سانتی‌گراد خاصیت لاستیکی خود را حفظ می‌کنند. از سیلیکون‌ها درترکیب رنگ‌ها، صنعت لاستیک و روغن‌های صنعتی بطور گسترده استفاده می‌شود.
بسیاری از پلیمرهای سیلیکونی مورد استفاده در صنعت، دارای ساختار کلی R۲SiOn می‌باشند. گروه R ممکن است متیل یا گروه فنیل باشد. بخش عمده پلیمر سیلیکون، دی‌متیل سیلیکون می‌باشد. از گروههای فنیل تنها برای تولید پلیمرهای ویژه و بهبود خواص پلیمر در دمای پایین استفاده می‌شود. سیلیکان‌ها از واکنش کلر و سیلان‌ها با آب بدست می‌آیند. با پیرایش گروه انتهایی این پلیمر، می‌توان فراورده‌های گوناگونی از آن تهیه کرد.

دامنه کاربرد سیلیکون از دمای ۲۰۰ تا ۳۲۰ درجه سانتی‌گراد است. نقطه شکنندگی این سیلیکون‌ها در دمای پایین با مقدار فنیل آنها تعیین می‌شود. گروههای فنیل را برای کاهش تبلور در پلیمر وارد می‌کنند. در دمای پایین، استحکام سیلیکون افزایش می‌یابد و پایین‌تر از نقطه شکنندگی، کشسانی خود را از دست می‌دهد. نقاط شکنندگی دی‌متیل سیلیکون پایین‌تر از ۵۹- و متیل فنیل پائین‌تر از  ۱۱۵- درجه سانتی‌گراد است